Zastanawiasz się co zrobić aby twoje zdjęcie zyskało więcej kolorów i barw? Nie musisz wydawać fortuny aby Twoje zdjęcie wyglądało niezwykle. Przedstawię Ci trzy świetne programy, które są proste w obsłudze.
Oto trzy topowe oraz łatwe programy do obróbki zdjęć:
GIMP,
Lightroom,
Darktable
GIMP to darmowy i bardzo popularny edytor grafiki rastrowej. Aplikacja cieszy się dużym zainteresowaniem, mimo że działa już od 1995 roku. Program jest bezpłatny i oferuje bardzo dużo możliwości oraz posiada narzędzia podobne do tych, które znajdziemy w płatnym programie Adobe Photoshop. Interfejs GIMPA jest przyjazny i bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu nawet najmniej zaawansowany użytkownik poradzi sobie z obsługą tego programu. Moim zdaniem jeżeli nie umiemy korzystać z bardziej zaawansowanych programów lub po prostu nie chcemy tracić pieniędzy na różne aplikacje, warto korzystać właśnie z tej.
Program Adobe Lightroom cieszy się dużą rozpoznawalnością, ma ogromne możliwości. Charakteryzuje się atrakcyjną cenę dla użytkowników oraz przemyślanym interfejsem. Interfejs możemy podzielić na części, a w ich skład możemy zaliczyć: obszar roboczy, pasek górny, który posiada odnośniki do modułów, dwa panele boczne z narzędziami oraz pasek kliszy. Z programu Lightroom korzysta spora ilość ludzi - profesjonaliści jak i Ci mniej zaawansowani. A więc czym charakteryzuje się program, że jest on tak popularny?
Adobe Lightroom to program do pełnej obsługi tzw. fotograficznego workflow. Odpowiadając na pytanie czym jest workflow, jest to słowo anglojęzyczne, które nie ma dobrego polskiego odpowiednika. Najlepszym odpowiednikiem tego słowa będzie termin “cyfrowy warsztat”, który oznacza ciąg wykonywanych czynności przez osobę w ramach jej pracy. Jeżeli mówimy o fotografii cyfrowej, jest to wszystko, co występują od momentu zakończenia sesji zdjęciowej. Także podsumowując przeniesienie plików na dysk twardy, wybranie najlepszych zdjęć oraz poddanie obróbce lub umieszczenie ich w internecie będzie wchodzić w skład workflow.
Darktable to program służący do pracy z RAW-ami oraz z aparatami cyfrowymi. W programie znajduje się moduł do przeglądu zdjęć,edycji i eksportu. Niezwykłe jest to, że program zawiera również mapę, która umożliwia nam podgląd od miejsc, w których zdjęcia zostały wykonane, robi to na podstawie metadanych. W programie możemy również przygotować zdjęcia do prezentacji oraz zdjęć do druku.
Darktable przechowuje zdjęcia w swojej bazie, gdzie możemy nadać im etykiety oraz oceny. W tym programie możemy również oglądać zdjęcia w różnych proporcjach np. 1:1. Darktable został stworzony dla fotografów, którzy dzień w dzień pracują na setkach zdjęć, jest to otwarty program, który umożliwia nam zdalne sterowanie aparatem. Program pozwala użytkownikom na dodawanie modułów od przycinania do retuszu. Wybór modułów jest bardzo duży i można je dowolnie łączyć.
Niestety, ma swoje minusy. Program jest rozwijany na Linuksie, niestety drukowanie w wersji Windows nie jest jeszcze możliwe. Tak samo sterowanie aparatem fotograficznym może mieć jeszcze drobne usterki.
Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci zapoznać się z programami i jeżeli szukasz czegoś dla siebie, to skorzystasz właśnie z tych programów, które przedstawiłam wyżej. Należy pamiętać, że każdy z nich jest prosty w obsłudze i nie musisz martwić się, że nie dasz rady. Serdecznie zapraszam do korzystania z któregoś z nich. Powodzenia!
Artykuł napisała: Kaja Małecka
Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!
Wszystkie prawa zastrzeżone © www.kapary.com. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności.
Znajdź nas na:
Plac Armii Poznań 3
Środa Wielkopolska